صفحه خانگی|افزودن به علاقه مندی ها
 

مسابقات فدراسیون شطرنج

 
» » مهره وزیری که سقوط کرد
تبلیغات

مهره وزیری که سقوط کرد

توسط: admin در 5-08-1395, 15:16
  • Like
  • 1

مهره وزیری که سقوط کرد

روایتی از افتادن مهره در یک بازی حساسِ بلیتس و حواشی آن

ترجمه و تلخیص: امیرپرویز خدابنده لو

سایت chessbase اخیرا در مقالهای به قلم ساگر شاه روایتی از افتادن مهره وزیر در یک بازی حساس بلیتس در کشور هند را گزارش و تحلیل کرده است. از آنجا که در (لااقل بعضی) مسابقات بلیتس داخل کشور هم قانون بازنده شدن در صورت انداختن مهره و زدن ساعت اعمال میشود، بر آن شدم که خلاصه ای از آنچه در این مقاله در خصوص این اتفاق و حواشی پیرامون آن آمده است را خدمت شطرنجبازان گرامی تقدیم کنم.

 

در مرحله حذفی لیگ شطرنج ماهاراشترا سال 2016 (ماهاراشترا: ایالتی در غرب هند به مرکز بمبئی و با حدود 112 میلیون نفر جمعیت) دو تیم Pune TruMasters و Mumbai Movers به مصاف هم رفتند. برنده این دیدار به نیمه نهایی این رقابتها راه مییافت. دیدار این دو تیم به تساوی 3-3 رسید و مقرر شد برنده با یک بازی سرنوشت-ساز(Armageddon) بین یک بازیکن از هر تیم تعیین شود.

تیم Mumbai Movers استادبزرگ آبهیجیت گوپتا و تیمPune TruMasters سِتورامان(قهرمان سال جاری مسابقات انفرادی آسیا) را برای این بازی معرفی کردند. آبهیجیت طبق قرعه، مهره سفید (با 5 دقیقه زمان) و سِتورامان مهره سیاه(با 4 دقیقه زمان) را داشتند و نتیجه مساوی این بازی به منزله بُرد سیاه تلقی میشد.

پس از حرکت چهل و پنج، گوپتا وضعیتی کاملا برنده و 1 دقیقه و 23 ثانیه (و حریف او 42 ثانیه) زمان داشت. سپس گوپتا با وزیرش پیاده a6 حریف را گرفت. طبق تصاویر فیلمِ بازی، پس از آنکه گوپتا وزیرش را رها میکند و پیش از آنکه ساعتش را بزند، این مهره او کاملا ثبات ندارد و پس از آنکه او ساعتش را میزند، این مهره او میافتد. سِتورامان در اینجا طبق مقررات مسابقه(که در آن مقرر شده بود که انداختن مهره و زدن ساعت باخت محسوب گردد) ادعای برد کرد و گوپتا نیز با خلق و خویی سطح بالا و با روی گشاده شکست را پذیرفت.

تا اینجا هیچ بحث و جدلی در کار نبود تا اینکه امیل سوتووِسکی، رییس ACP(اتحادیه شطرنجبازان حرفه ای)، در یادداشتی در خصوص (فیلمِ) این اتفاق نوشت که سِتورامان در این بازی به وضوح عصبی است- میز بازی را به لرزش در میآورد و چندین بار ساعت را بسیار محکم میزند. اما این کارها هم کمکی به او نمیکند چون گوپتا در راه رسیدن به بردی سرنوشت ساز مصصم است. اما ناگهان وزیر گوپتا میافتد و سِتورامان محقانه ادعای برد میکند. سوتووِسکی چنین ادامه میدهد: نمی بایست سِتورامان را به خاطر نداشتن روحیه ورزشکاری سرزنش کرد زیرا ادعای او کاملا برحق بوده است. بلکه مشکل چیز دیگری است: در حالی که برای یک خطای واقعا کوچک مانند انداختن یک مهره، فرد میتواند سریعا بازنده اعلام شود، اما مجموعهای از خطاهای کوچک هیچگاه مورد تنبیه قرار نمیگیرند- نه فقط در این بازی و نه فقط در بازی بلیتس؛ مثلا لرزاندن میز، کوبیدن ساعت، قرار دادن مهرهها بین خانهها، پوشاندن یک چهارم صفحه با دست و بدن و ...(که همگی میتوانند تمرکز حریف را بر هم زنند) مورد توجه داور قرار نمی گیرند.

او اضافه میکند: بازیکنانی هستند که به هنگام تنگی وقت بسیار عصبی میشوند و شروع به رفتارهای نامناسب میکنند، ولی با اینکه موجب آزار جدی حریفشان میشوند حتی اخطار هم نمی گیرند. در حال حاضر، یک بازیکن می-تواند تقریبا هر کاری، که مشخصا در قانون ممنوع نشده باشد، را انجام دهد بی آنکه داور، کاری انجام دهد. سوتووِسکی در نهایت نتیجه میگیرد: باید در این خصوص کاری کرد.

یادداشت سوتووِسکی توجه زیادی را بین اهالی شطرنج به خود جلب کرد و بسیاری در مورد آن نوشتند. پس از آن، سِتورامان که از سرزنش ها خسته شده بود در پاسخ نکات جالبی را مطرح کرد:

- اولا اینکه او تنها طبق قانون رفتار کرده است و میتواند مثال های مشابه بسیاری از بازیکنان تراز اول ارائه کند: مثلا ناکامورا که برابر توپالوف درمسابقات بلیتس 2016 پاریس به دلیل ارتقای پیاده در e1 ادعای برد کرده بود. یا در همان مسابقات لیگ هند در همان روز سرینات نارایانان در برابر آدیبان باسکاران به نحو مشابهی پیروز شده بود.

- او سپس یک بازی سرنوشت ساز(Armageddon) بین کرامنیک و آرونیان را مثال میزند که در آن بر اثر افتادن مهره ها بازی دچار آشفتگی میشود و نتیجه میگیرد که این قوانین برای جلوگیری از چنین وضعیتهایی لازم هستند.

- سِتورامان ادعای سوتووسکی مبنی بر اینکه او میز بازی را تکان می داده است را رد و اظهار میکند که اگر این کار باعث پرت شدن حواس حریفش میشده است، او میتوانست به داور شکایت کند.

- در مورد ادعای سوتووِسکی مبنی بر اینکه او ساعت را چندین بار بسیار محکم زده است، سِتورامان می پذیرد که ممکن است مختصرا ساعت را محکم زده باشد، اما این کار، برای بازی بلیتس کاملا معمول است. و بازی فوق الذکر کرامنیک را مثال می آورد و میگوید که فیلمِ بازیهای بلیتس متعددی از بازیکنان تراز اول را میتوان به عنوان نمونه مثال آورد که در آنها ساعت را به همین محکمی می زنند.

نوشته سِتورامان هم واکنشهای بسیاری در پی داشت؛ یکی از مهمترین آنها نوشته حریفش آبهیجیت گوپتا بود. او چنین نوشت: "... هیچکس نمی بایست سِتورامان را برای ادعایش سرزنش کند. او در محدوده حقوقش عمل کرده است. آنچه که ما باید بر آن متمرکز شویم این است که این قانون را تغییر دهیم یا اصلاح کنیم. ... سِتورامان حقیقتا فردی متشخص(gentleman) است و دیگران نمی بایست به خاطر چنین اتفاق کوچکی در مورد او قضاوت کنند. همانطور که او[سِتورامان] پیشتر گفته است این وظیفه فیده است که قوانین را بینقص سازد و بازیکنان مسئولیتی در خصوص اینکه در یک مورد خاص، ادعایی مطرح کنند یا نکنند ندارند".

نویسنده مقاله در انتها نتیجه میگیرد:

1. ستورامان در خصوص ادعای بردش اشتباهی مرتکب نشده است زیرا او طبق قوانین عمل کرده است.

2. فیده و برگزارکنندگان مسابقات می بایست به هنگام وضع چنین قوانینی دقت بیشتری به خرج دهند. زیرا چنین قوانینی میتوانند نتیجه کل یک رویداد را تعیین کنند.

مقاله در پایان نظر پروفسور آنانترامان، داوری مجرب، را ذکر میکند:

".قانون، قانون است و ما میبایست از آن تبعیت کنیم. ... اتفاق مشابهی در مسابقات جهانی بازیهای فکری پکن سال 2008، که در آن من جزو تیم قرعه کشی مسابقات بودم، رخ داد. پس از آنکه تیم هند در فینال برابر اکوادور مساوی کرد، ساسیکیران در بازی سرنوشت سازی(Armageddon) با استاد بزرگ ماتاموروس بازی کرد. در حین بازی مهره ماتاموروس افتاد و او ساعتش را زد و سپس مهره را بلند و مرتب کرد. داور هم ساسیکیران را برنده اعلام کرد ...".

 

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.