صفحه خانگی|افزودن به علاقه مندی ها
 

مسابقات فدراسیون شطرنج

 
» » آشنایی با دکتر امیر ملاحی
تبلیغات

آشنایی با دکتر امیر ملاحی

توسط: admin در 4-08-1394, 12:40
  • Like
  • 4

 

             عبدالله مصلحی                                                                                                                              94/08/04

آشنایی با دکتر امیر ملاحی 

با نگاهی به اسامی نامزدهای ریاست فدراسیون شطرنج متوجه حضور پررنگ و جدی شطرنجی ها در عرصه رقابت هستیم. موضوعی که قبلا در در مطلبی تحت عنوان ((خیز بلند شطرنجی ها)) به آن پرداختم و این بار تصمیم دارم چهره ای دیگر که اتفاقا او هم در زمره بزرگان حوزه شطرنج محسوب می شود را معرفی کنم گرچه نام و آوازه اش آن چنان است که خیلی نیاز به معرفی من ندارد.آفتاب آمد دل آفتاب. واو خود بهترین معرف خود است با پیشینه ای شطرنجی و با پشتوانه ای در علم و دانش واتفاقا آنهم در حوزه ورزش .این چهره محبوب و افتخار آفرین شطرنج کشور کسی نیست جز دکتر امیر ملاحی. با توجه به سوابق شطرنجی و تحصیلات آکادمیک بدون تردید می تواند برای ریاست فدراسیون شطرنج گزینه ای بی یدیل باشد.ذیلا به اختصار و اجما ل به برخی از سوابق او می پردازم و مسلما آن چنان که شایسته است نتوانم حق مطلب را ادا کنم این اندک هم به حکم وظیفه و ارادتی است که همیشه نسبت به او داشتم و دارم.

1- امیر متولد 1358 در کشور هندوستان ظاهرا بنا به موقعیت شغلی پدر بوده است.

2- در سال 1362به اتفاق خانواده به ایران آمده و در شهرستان گرگان که در آن زمان یکی از شهرهای بزرگ استان مازندران بوده است اقامت گزیدند.

3- از سن10 سالگی رو به شطرنج آورد و از همان نوجوانی بسیار زود توجه محافل شطرنجی را به خود جلب نمود و رقیبی قابل اعتنا برای هم سن و سالهای عمدتا تهرانی و گیلانی شد.

4- در سال 74 که حدود 6 سالی از فعالیت دوره جدید فدراسیون شطرنج بعد از فتوای تاریخی حضرت امام (ره) می گذشت امیر نوجوان چهره روز خبر ساز آن روزگار شطرنج شد او در میان نا باوری همگان قهرمان نوجوانان زیر 16 سال آسیا شد و اولین گردن آویز طلا را تقدیم شطرنج کشور نمود (در آن زمان هنوز مسابقات رده سنی در آسیا برگزار نمی شد)

5- مدال برنز المپیاد جهانی در سال 75 و کسب مدال طلا و برنز قهرمانی شهرهای آسیا و مدال برنز دانشجویان جهان ، یک دوره فاتح مسابقه بین المللی دهه فجرو.. از دیگر افتخارات بین المللی او محسوب می شود.

6- کسب عنوان نایب قهرمانی ،سومی،چهارمی،...در دوره های مختلف قهرمانی کشور و عضویت چند ساله در تیم ملی بزرگسالان و قهرمان چندین ساله باشگاه های کشور و... از دیگر افتخارات داخلی او در دوره جوانی است.

7- حضور در 5 المپیاد جهانی شطرنج و کسب عنوان پر افتخار استاد بین المللی و اولین حد نصاب استاد بزرگی در سال 84 از دیگر افتخارات امیر جوان است و اگر کمی جدی تر به شطرنج می پرداخت امروز حتما در زمره اساتید بزرگ بین المللی شطرنج بود.

واما امیر مانند بسیاری از جوانان با استعداد و توانمند ما در شطرنج در انتخاب دو گانه شطرنج و تحصیل ،تحصیل را برگزید که شاید در شرایط فعلی شطرنج ما انتخاب درستی باشد و شاید همین انتخاب بود که امروز شطرنج کشور می تواند به او به عنوان یک گزینه قابل اعتنا برای راس هرم شطرنج کشور دل خوش باشد.

*امیر بعد از اتمام دوره دبیرستان در سال 77 وارد دانشگاه تهران در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی شد در شرایطی که می توانست در رشته های دیگر از جمله فنی-مهندسی ادامه تحصیل دهد. در آزمون سراسری ارشد دولتی (81) رتبه دوم کشور را کسب نمود و بار دیگر در دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد.

*در سال 83 در رشته فوق الذکر تحصیلات دانشگاهی خود را به پایان رساند و پایان نامه او برای دوره کارشناسی ارشد بسیار جالب است ((بررسی وضعیت شطرنجبازان حرفه ای ایران و ارائه اساسنامه اتحادیه شطرنجبازان))، موضوعی که بیانگر دغدغه او از آینده شطرنج و شطرنجبازان کشور است. استاد راهنمای او دکتر گودرزی وزیر فعلی وزارت ورزش و جوانان و استاد مشاور دکتر باقر زاده ((رئیس فدراسیون شمشیر بازی)) بودند.

*از سال 84 تا کنون عضو هئات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و سرپرست دانشکده تربیت بدنی و... بوده و اخیرا از یکی از دانشگاهای کشور زاد گاهش یعنی هندوستان دوره دکترای روانشناسی ورزش را نیز به پایان رساند و عنوان رساله اش ((میزان شیوع اختلالات شخصیتی در ورزشکاران نخبه ایران)).او اکنون در عنفوان جوانی صاحب آن چنان پشتوانه ای در حوزه شطرنج و علوم دانشگاهی شده است که می توان با اطمینان سکان مدیریت فدراسیون شطرنج را به او سپرد. به ویژه نگاه نقادانه و کارشناسانه او در هر شرایطی میتواند برای شطرنج کشور راه گشا و مفید باشد .شاید دو گانه دکتر امیر ملاحی و مهندس مهرداد پهلوان زاده گمشده هدایت شطرنج کشور باشند . تا فرصتی دیگر

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.